Nieuwe aanwinsten: Gillig en Van der Schoor

Aelbert Jansz van der Schoor, Vanitasstilleven, 1662 (detail)
Aelbert Jansz van der Schoor, Vanitasstilleven, 1662 (detail)

De collectie oude schilderkunst van het Centraal Museum is eind 2011 verrijkt met de schenking van twee schilderijen uit een particuliere collectie. Tot en met 25 november 2012 zijn ze te zien in Expo 2

Jacob Gillig, Stilleven met drie vissen in een mand en vismoten op tafel, 1682 

Utrecht ligt niet aan zee, maar toch specialiseerde een aantal schilders in de stad zich in het genre van het visstilleven. Onder hen bevonden zich Willem Ormea, Jan de Bont en Jacob Gillig. Schilders van het visstilleven namen als onderwerp zoet- en zoutwatervis, afhankelijk van de stad waarin men woonde en werkte. Gillig woonde vlakbij de Vismarkt in Utrecht en schilderde vooral de zoetwatervis die daar verhandeld werd. De grootste uitdaging voor de schilders van dit genre was het zo goed en natuurgetrouw mogelijk weergeven van de vissenhuid. Het beschikbare palet was vanwege het onderwerp beperkt tot zilvergrijze en roze tonen. Dit is het vierde schilderij van Gillig in de collectie van het Centraal Museum, dat in 2004 de tentoonstelling Vis. Stillevens van Hollandse en Vlaamse meesters 1550-1700 organiseerde.

Aelbert Jansz van der Schoor, Vanitasstilleven 1662

De Utrechtse schilder Aelbert Jansz van der Schoor was mogelijk een leerling van Abraham Bloemaert. Er is een veertigtal schilderijen van zijn hand bekend. Het zijn portretten, historiestukken, genretaferelen en vis- en vanitasstillevens. Elk genre werd beïnvloed door een andere kunstenaar.
Zijn visstillevens tonen de invloed van Jan de Bont en Willem Ormea, terwijl hij voor zijn genre- en historiestukken keek naar het werk van de Utrechtse caravaggist Jan van Bijlert. Het Vanitasstilleven uit 1662 is Van der Schoors laatst gedateerde werk. 

Jacob Gillig, Stilleven met drie vissen in een mand en vismoten op tafel,  1682 (detail)
Jacob Gillig, Stilleven met drie vissen in een mand en vismoten op tafel, 1682 (detail)

? Uitloggen

Inloggen

Mijn laatst bekeken objecten